EĞİTMEN ÖZGEÇMİŞİ

Altan Erkekli, lise eğitimini Kadıköy Maarif Koleji'nde aldı. Lise döneminde tiyatroyla ilgilenmeye başlayan Erkekli, karşılaştığı zorluklar sebebiyle tiyatrodan vazgeçip inşaat mühendisi olmaya karar verdi. Ancak lisedeki İngilizce hocasının ısrarıyla bu kararını değiştirerek 1975 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü'ne girdi. Eğitimi sırasında, fakülte öğrencileri tarafından hazırlanan "Köpenicli Yüzbaşı" oyununda, başrol oyuncusunun gösterime gelememesi sebebiyle başrolde sahneye çıktı. Oyunun galasının ardından yanına yaklaşan Rutkay Aziz'in "AST gemisine hoş geldin" sözleriyle profesyonel oyunculuğa başlamış oldu.

Mezun olduktan sonra, DTCF Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı'nda öğretim görevlisi olarak çalıştı ve AST'ta oyunculuğa devam etti. 1985 - 1989 yılları arasında Devlet Tiyatroları'nın Çocuk ve Gençlik Tiyatroları bölümünde çalışan Erkekli, 1989 yılında yeniden AST'a döndü. Susam Sokağı'ndaki Edi karakterini seslendirdi.

BKM (Beşiktaş Kültür Merkezi) Oyuncuları arasına AST'daki görevine veda ederek katılan Erkekli, "Bir Demet Tiyatro" adlı dizide de rol aldı. "Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü" adlı tiyatro oyununda, vefat eden Gürdal Tosun'un rollerini üstlenen sanatçı, "Vizontele" adlı sinema filminde de Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ ile başrolü paylaştı. Altan Erkekli, diksiyon, spikerlik ve sunuculuk, seslendirme ve oyunculuk eğitimleri vermektedir.

"Sevgili gençler bu programda amacım toplumda iletişim konusunda doğru olanları sizlere aktararak mutlu ve başarılı bir yaşam planı yapabileceğinizi anlatmak… Sevgi ve umut dolu olmayı asla unutmadan. Dostlukla!"
KURS İLE İLGİLİ
Kurs Adı Etkili iletişim, İnsan ve Sanat: Perdenin Önüne ve Arkasına Bakmak
Kurs Süresi 9 Hafta
Kurs Amacı Etkili İletişim, İnsan ve Sanat kursunda hayata farkındalıkla tanıklık etmiş usta oyuncunun yaşam deneyimlerinden yola çıkan paylaşımlar yer almaktadır. Bu kursta, çevresinde olup bitene farkındalıkla yaklaşan bireyin kişilerarası iletişimde ihtiyaç duyacağı değerler ele alınacaktır. İletişimde zengin ifade gücünü destekleyen unsurlar, iyi bir konuşma sesinin özellikleri, jest ve mimiklerin iletişimdeki yeri örnekler üzerinden açıklanacaktır. Tiyatro ve sinema sanatının insan yaşamındaki anlamı ve etkisi hakkında paylaşımlar yapılacaktır.
Kurs Anahtar Kelime Beden dili, jest ve mimikler, etkili iletişim, tiyatro, sinema, doğaçlama
DERS PLANI

Farkındalıkla çevremizde olup biteni, kişileri gözlemleyebilmek. Yaptığımız gözlemlerden yola çıkarak kişilerarası iletişimde empati, saygı ve nezaket gösterebilmek.

İyi bir konuşmacıda olması gerekenler: Gözlem gücü -Konuya hakimiyet -Dili kullanma becerisi -İkna edici ve etkileyici tavır-Zengin ifade gücü, Kelime dağarcığı

İletişimde konuşmanın içeriğini ve etkisini güçlendirecek ifadelerin sese ve yüze yansıması. -Zengin ifade gücünün geliştirilmesi için kullanılan dilin jest ve mimiklerle desteklenmesi.

Bir dili hakkını vererek konuşabilmek için doğru nefes almanın ve iyi ses çıkarmanın gerekliliği. -Sesin nitelikleri. -İyi bir konuşma sesinin özellikleri. -Ses kusurları. -Ses ve nefes organları, diyafram nefesi. -Doğru nefes alırken dikkat edilmesi gereken kurallar.

Etkili ve akıcı bir konuşma için doğru sesleri çıkartabilmenin önemi; söyleyiş ve artikülasyon. -Seslerin özelliklerini bilmek ve doğru sesleri çıkartabilmek için çalışmalar.

Konuya hakim olmamak. Konunun içeriği ile ilgili ayrıntıları bilmemek. -Doğru ve etkin nefes almamak ve nefesi tasarruflu kullanamamak. -Sesini yeteri kadar etkili ve ikna edici kullanamamak. Düşük ya da gereğinden fazla yüksek sesle konuşmak. Rahatsız edici bir ses tonuna sahip olmak. -Kendine güvensizlik, özgüven eksikliği.

Herhangi bir konuda önceden hazırlık yaparak ya da yapmayarak konuşma hazırlamak ve etkili konuşma kurallarını uygulayarak sunmak. -Güncel bir konuda bir tez ya da bir iddia içeren düşünceyi savunma konuşması hazırlamak.

İnsanlığın var oluşundan bu yana süregelen tiyatro sanatının yaşama etkilerini ele almak

Farklı dünyalara dair bilginin farklı yerlerde yaşayan bireylere aynı anda ulaştırılması