EĞİTMEN ÖZGEÇMİŞİ

Doç. Dr. Pelin Vardarlıer, Uludağ Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunudur. Bahçeşehir Üniversitesi, Genel İşletmecilik programında yüksek lisansını; Beykent Üniversitesi ise İşletme yönetimi doktora programını tamamladı. ICF onaylı profesyonel koçluk belgesine sahiptir. 2018 yılında ise, Yönetim ve Strateji alanında Doçent unvanı aldı. İstanbul Medipol Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları Yönetimi bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır. Çalışma hayatına özel sektörde insan kaynakları alanında başladı. Farklı sektörlerde toplam kalite ve insan kaynakları departmanlarında yöneticilik yaptı. İK Atölyesi Eğitim ve Danışmanlık hizmetleri şirketinin kurucusudur ve birçok firmada insan kaynakları sistemi kurma ve sosyal medya projeleri üzerine danışmanlık yapmaktadır. Stratejik insan kaynakları, dijitalleşme, sosyal medya, oyunlaştırma, koçluk, liderlik ve stratejik yönetim alanında ulusal ve uluslararası konferanslarda ve dergilerde çalışmaları bulunmaktadır. Bir yandan öğrencileriyle birlikte aktif olarak sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir. 2020 yılında bilimsel araştırma projesi kapsamında gerçekleştirilen, İnsan Kaynaklarında oyunlaştırmanın kullanıldığı, “Sanal Mülakat” simülasyon sisteminin kurucusudur. Yönetim danışmanlığı, insan kaynakları danışmanlığı, kurumsal ve bireysel olarak profesyonel koçluk hizmeti ve yönetim alanında eğitimler vermektedir. İnsan kaynakları ile sosyal medyayı bir araya getiren “Sosyalika”; “İşe Alım Süreçlerinde Sosyal Medya Etkisi” ve “Sosyal Medya Stratejileri” kitaplarının yazarıdır. ‘’Kariyer Koçluğu’’ bölümünü yazdığı “Koçluk Atölyesi” kitabının editörüdür.

Kariyer planlaması ve kariyer yönetimi için kendini doğru ifade edebilmek çok önemlidir. Hedefleri net olarak belirleyebilmek ve iş başvurularında da bunu yansıtmak gerekir. Aynı zamanda iş görüşmesine çağrılmak için etkili bir özgeçmiş hazırlamak şarttır. Özgeçmiş kendinizi doğru ve etkili anlatmanız için en önemli araçtır. Özgeçmişle birlikte başvuru yapacağınız firmaya özgü bir ön yazı hazırlamak da gerekmektedir. İyi hazırlanmış bir özgeçmiş ve ön yazı ile başvuru yapmak mülakata çağrılma oranını yükseltir. Mülakata çağrıldıktan sonra kendi mülakat stratejinizi belirleyerek akılda kalıcı bir görüşme gerçekleştirebilirsiniz. Herkesin kendine özgü bir mülakat stratejisi olmalıdır. Mülakat esnasında kişilik özelliklerinizden bahsederek, işe olan uygunluğunuzu somut örneklerde açıklayabilirsiniz. Aynı zamanda mülakat soru tipleri hakkında bilgi sahibi olmanız mülakatı geçme şansınızı artırabilir. Bu nedenle etkili bir mülakat süreci için mülakata hazırlık yapmak, mülakat öncesinde ve mülakat sırasında yapılması gerekenleri bilmek işe alım sürecinde fayda sağlar.
KURS İLE İLGİLİ
Kurs Adı Özgeçmiş Hazırlama ve Mülakat Teknikleri
Kurs Süresi 8 Hafta
Kurs Amacı Özgeçmiş Hazırlama ve Mülakat Teknikleri kursunun amacı kariyer planlamanın önemli bir parçası olan iş başvuru ve mülakat süreçlerine dair önemli bilgileri paylaşmaktır. Kurs kapsamında özgeçmiş ve ön yazı hazırlama, mülakat davranışları ve mülakat türlerini ele alınmaktadır. İş yaşamına ilk adımın kariyer planlaması ile atıldığı ve kişisel kariyer gelişimi ile şekillendiği vurgulanmaktır. İş başvurusunun kabul edilmesinde önemli rolü olan etkili bir özgeçmişin nasıl hazırlanacağına dair ipuçları verilmektedir. İş görüşmesine davet edilmeyi sağlayan ön yazının ne gibi kuralları olduğu örneklerle ele alınmaktır. Mülakat süreçlerinde kullanılan testler, farklı mülakat teknikleri, zor sorular ve değerlendirme kısımları örnekler üzerinden açıklanarak; mülakatlarda dikkat edilmesi gereken noktalar ele alınmaktır. Etkili sunum teknikleri hakkında bilgi verilmektedir. İş başvurusunda nasıl başarılı olunabileceği ve başvuru yapılan işe kabul alma konusunda püf noktalarına değinilmektir. Mülakat öncesinde kişinin kendini tanıması ve kendisini ön plana çıkarabilecek birçok teknik ve taktik ile ilgili bilgiler vermektedir.
Kurs Anahtar Kelime Özgeçmiş, CV Hazırlama, Mülakat, Mülakat Teknikleri, Mülakat Çeşitleri, Ön yazı, Etkili Sunum, Kariyer, Kariyer Planlama, Mülakat Soruları.
DERS PLANI

Kariyerin tanımı ve kariyer planlamanın ve geliştirmenin önemini bilir.

İnsan kaynakları fonksiyonları açısından işe alım ve mülakat kavramının önemini açıklar. İşe alım ve mülakat tekniklerini etkin kullanır.

Mülakat öncesi hazırlık sürecini yönetir.

Etkili sunumun temel kurallarını bilir. Sunum sırasında izleyicilerin dikkatini nasıl çekebileceğini öğrenir.

Özgeçmiş ve niyet mektubu hazırlamayı öğrenir. Özgeçmiş hazırlamada önemli noktaları bilir.

Mülakat soru tiplerini öğrenir.

Mülakatın değerlendirme sürecinde kullanılan kriterleri bilir.

Mülakatlarda dikkat edilmesi gereken noktaları bilir.